/

Пико Ц

330.00 ден

Пико Ц е додаток во исхраната во форма на капки кој содржи природен витамин Ц

Description

СОДРЖИНА

Витамин Ц (л-аскорбинска киселина), вода, арома, конзерванси: натриум бензоат, калиум сорбат, засладувач: саркулоза.

ДЕЈСТВО

  • Го зајакнува имунолошкиот систем
  • Витаминот Ц ја претставува првата линија на заштита на организмот од слободните радикали и обезбедува заштита од оксидантните агенси кои се токсични за клетките
  • Има значајна улога за кожата, коските, мускулите и крвните садови
  • Ја помага апсорпцијата на железо, кое е неопходно за производството на црвените крвни клетки
  • Го помага заздравувањето на раните
  • Се употребува за третирање и спречување на недостигот на витаминот Ц, против болеста предизвикана од таквиот недостиг т.е. скорбут

ДОЗИРАЊЕ

Педијатриска доза: 1 капка = 2,5 мг витамин Ц

  • 0 – 1 година – 14 капки
  • 1 – 3 години – 16 капки
  • 4 – 6 години – 18 – 20 капки

НАЧИН НА УПОТРЕБА

Може да се земаат како такви или со некоја друга течност.

ПАКУВАЊЕ

12 мл шишенце за орална употреба

ВНИМАНИЕ

Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана.