Pico

Pico

[vc_row full_width=”stretch_row” gap=”5″ css_animation=”slideInDown” css=”.vc_custom_1598264477064{background: rgba(97,186,218,0.52) url(http://simbiomedic.mk/wp-content/uploads/2020/08/granka-1.png?id=9594) !important;*background-color: rgb(97,186,218) !important;border-radius: 35px !important;}”][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”9550″ img_size=”full” style=”vc_box_outline_circle_2″ border_color=”green” css_animation=”zoomInDown”][vc_empty_space][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”9514″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_outline_circle_2″ border_color=”green” css_animation=”zoomInDown”][vc_empty_space][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”9549″ img_size=”full” style=”vc_box_outline_circle_2″ border_color=”green” css_animation=”zoomInDown”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” gap=”5″ content_text_aligment=”right” css=”.vc_custom_1598264948536{background: #77bed8 url(http://simbiomedic.mk/wp-content/uploads/2020/08/Piko-.png?id=9725) !important;border-radius: 35px !important;}” simple_background_color=”#61bada” parallax_background_image=”9725″][vc_column width=”1/2″][vc_tta_accordion style=”modern” color=”sky” c_icon=”” active_section=”1″ css=”.vc_custom_1598264886177{background-image: url(http://simbiomedic.mk/wp-content/uploads/2020/08/Piko-.png?id=9725) !important;background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}”][vc_tta_section title=”За деца” tab_id=”1597824573564-ac107429-baf6″][vc_separator color=”orange” css_animation=”bounceInDown”][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Пико Мултивит сируп” tab_id=”1597824573564-d61810c6-09d7″][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]

ОПИС


Диететски додаток со витамини и минерали во вид на сируп

СОДРЖИНА


Витамин Б1, витамин Б6, витамин Б12, витамин Б2, витамин Ц, витамин ПП, витамин Е, витамин А, витамин Д3, пантотенска киселина, фолна киселина, калиум (калиум пирофосфат), магнезиум (магнезиум пирофосфат-цитрат), манган (манган пирофосфат), цинк (цинк глуконат), бакар (бакар глуконат), екстракт од ацерола со 50 % витамин Ц (Malpighia punicifolia, maltodekstrin), екстракт од грејпфрут, арома, вода, фруктоза, сок од јагода (Fragraria vesca), сок од малина (Rubus idaeus), сок од капина (Rubusfruticosus), згуснувач: ксантангума, конзерванси: лимонска киселина, калиум сорбат, натриум бензоат, овошје екстракт од бозел (Sambucus nigra, maltodekstrin).

ДЕЈСТВО


Пико мултивит ги задоволува зголемените потреби на телото за витамини и го заменува нивното отсуство во исхраната. Капките се даваат кај деца во следните случаи:

 • Намален апетит
 • Зголемен замор кај децата од училишна возраст
 • Заостанат раст
 • Како додаток при лекување со антибиотици
 • Како витамински додаток, особено во зима и во пролет

ДОЗИРАЊЕ


 • 1 – 3 години – 2 x 5 мл/ден
 • 4 – 6 години – 3 x 5 мл/ден
 • над 6 години – 3 x 5 мл/ден

НАЧИН НА УПОТРЕБА


Сирупот Пико мултивит треба да се зема по оброк, како таков или може да се раствори во чај или во друга течност.

ПАКУВАЊЕ


150 мл шише за орална употреба.

 

 ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Пико мултивит шишенца” tab_id=”1597824573565-d1ab5905-902e”][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]

ОПИС


Диететски додаток со витамини и минерали.

СОДРЖИНА


Витамин А, витамин Б1, витамин Б2, витамин Б6, витамин Б12, витамин Д, витамин Ц , витамин Б3, железо, цинк, калциум, флуор, пчелино млеко и багремов мед.

ДЕЈСТВО


Пико мултивит ги задоволува зголемените потреби на телото за витамини и го заменува нивното отсуство во исхраната. Капките се даваат кај деца во следните случаи:

 • Намален апетит
 • Зголемен замор кај децата од училишна возраст
 • Заостанат раст
 • Како додаток при лекување со антибиотици
 • Како витамински додаток, особено во зима и во пролет

ДОЗИРАЊЕ


Едно шишенце дневно или по препорака на лекарот, по оброк.

НАЧИН НА УПОТРЕБА


Капките може да се земаат како такви или да се промешаат со вода или друга течност.

ПАКУВАЊЕ


10 шишенца по 10 мл за орална употреба.

 ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Пико мултивит капки” tab_id=”1597824573566-a189e237-e6a6″][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]

ОПИС


Диететски додаток со витамини и минерали.

СОДРЖИНА


Витамин А, витамин Б1, витамин Б2, витамин Б6, витамин Б12, витамин Д, витамин Е, витамин Б3, витамин Ц, флуор, калциум, биотин, вода, фруктоза, емулгатор, полисорбат, средство за регулирање на киселоста: лимонска киселина, конзерванси: калиум сорбат, натриум бензоат.

ДЕЈСТВО


Пико мултивит ги задоволува зголемените потреби на телото за витамини и го заменува нивното отсуство во исхраната. Капките се даваат кај деца во следните случаи:

 • Намален апетит
 • Зголемен замор кај децата од училишна возраст
 • Заостанат раст
 • Како додаток при лекување со антибиотици
 • Како витамински додаток, особено во зима и во пролет

ДОЗИРАЊЕ


 • 0 – 1 година – 1 капка/кг/ден
 • 1 – 3 години – 12 капки/ден
 • 4 -6 години – 15 капки/де

НАЧИН НА УПОТРЕБА


Капките може да се земаат како такви или да се промешаат со вода или друга течност.

ПАКУВАЊЕ


15 мл шишенце за орална употреба

ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Пико Ц” tab_id=”1597824573566-7df0d962-5669″][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]ОПИС


Пико Ц е додаток во исхраната во форма на капки кој содржи природен витамин Ц

СОДРЖИНА


витамин Ц (л-аскорбинска киселина), вода, арома, конзерванси: натриум бензоат, калиум сорбат, засладувач: саркулоза.

ДЕЈСТВО


 • Го зајакнува имунолошкиот систем
 • Витаминот Ц ја претставува првата линија на заштита на организмот од слободните радикали и обезбедува заштита од оксидантните агенси кои се токсични за клетките
 • Има значајна улога за кожата, коските, мускулите и крвните садови
 • Ја помага апсорпцијата на железо, кое е неопходно за производството на црвените крвни клетки
 • Го помага заздравувањето на раните
 • Се употребува за третирање и спречување на недостигот на витаминот Ц, против болеста предизвикана од таквиот недостиг т.е. скорбут

ДОЗИРАЊЕ


Педијатриска доза: 1 капка = 2,5 мг витамин Ц

 • 0 – 1 година – 14 капки
 • 1 – 3 години – 16 капки
 • 4 – 6 години – 18 – 20 капки

НАЧИН НА УПОТРЕБА


Може да се земаат како такви или со некоја друга течност.

ПАКУВАЊЕ


150 мл шишенце за орална употреба

 ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Пико Б комплекс” tab_id=”1597824573567-3e77440d-82dd”][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]ОПИС


Диететски додаток во вид на сируп.

СОДРЖИНА


Комплекс Б – витамини (Б2, Б3, Б5, Б6 и Б12), инозитол, пантотенска киселина, фруктоза, арома, конзерванс: калиум сорбат, средство за регулирање на киселоста: лимонска киселина.

ДЕЈСТВО


Сирупот Пико Б – комплекс е соодветен за спречување на замор и исцрпеност при секојдневната настава, стрес, корисен е за подобрување на помнењето и концентрацијата. Корисен за раст на телото, за време на пубертет, како и за време на терапија со антибиотици.
1. Производство на енергија
Витаминот Б1 е потребен за метаболизмот на јаглехидратите кои ги трошиме преку гликозата. Недостатокот на кој било од овие Б-витамини може да предизвика намалено производство на енергија, поспаност и замор.
2. Здрав нервен систем
Комплксот Б-витамини е суштински за здравото функционирање на нервниот систем. Недостатокот на кој било од овие Б-витамини може да предизвика чувство на стрес, неизвесност и депресија.
3. Добро варење
Комплексот Б-витамини е неопходен за доброто варење. За добро варење од животна важност се витамините Б1, Б2, Б3 и Б6. Недостатокот на кој било од овие Б-витамини може да предизвика нарушено варење и недостаток на суштинските хранливи материи.
4. Здрава кожа, нокти и коса
Кожата, косата и ноктите се во постојан раст. За да обезбедиме нивно подобро здравје ние имаме потреба од Б-витамините. Недостатокот на кој било од овие Б-витамини може да предизвика: кожа со сив пигмент, обојување на кожата, брчки, акни на лицето, вцрвенување, паѓање и слабеење на косата и кршење на ноктите.

ДОЗИРАЊЕ


 • 0 – 1 година по препорака од педијатар
 • 1 – 3 години – 1 x 5 мл/ден
 • 4 – 6 години – 1 x 7,5 мл/ден
 • над 6 годин – 1 x 10 мл/ден

НАЧИН НА УПОТРЕБА


 • Капките можат да се ставаат директно во устата на децата или да се разредуваат во млеко или во други видови храна.

ПАКУВАЊЕ


120 мл шише за орална употреба.

ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана..[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Пико фер” tab_id=”1597824573567-2277ba1b-449d”][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]ОПИС


Пико фер е диететски додаток во форма на капки со лесно и точно дозирање

СОДРЖИНА


Вода, железо глуконат, конзерванси: натриум бензоат, калиум сорбат, арома, засладувач: сукралоза.

ДЕЈСТВО


 • Железото придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем
 • Железото придонесува за нормална когнитивна функција
 • Железото придонесува за нормално формирање на црвени крвни клетки и хемоглобин
 • Железото придонесува за нормален транспорт на кислород во телото

ДОЗИРАЊЕ


две капки/кг/ден (2 капки = 1 мг основно железо) или по прерорака на вашиот педијатар.

НАЧИН НА УПОТРЕБА


Препорачаната доза, доколку има потреба, може да се помеша со која било течност, освен со млеко. Пожелно е течноста да содржи витамин Ц или пак може да се помеша со капките Пико Ц.

ПАКУВАЊЕ


15 мл шишенце за орална употреба.

ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана. Евентуално присуство на талог е резултат на употреба на природни состојки во формулацијата и оваа појава не влијае на квалитетот на производот.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Пико Д3″ tab_id=”1597824573568-894ee75d-2dba”][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]ОПИС


Диетален додаток со витамин Д, А, Е и ДХА (омега – 3 масна киселина)

СОДРЖИНА


Масло од алги со минимум 40 % ДХА, витамин Е, витамин А, витамин Д3 и растително масло (сончоглед).

ДЕЈСТВО


 • DHA придонесува за одржување на нормалниот вид
 • DHA придонесува за одржување на нормално ниво на триглицериди во крвта
 • DHA кај мајките придонесува за нормален развој на мозокот на фетусот и на доенчињата
 • DHA придонесува за нормален развиток на видот на доенчиња до 12-месечна возраст
 • Витаминот А придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем
 • Витаминот А придонесува за одржување на нормална кожа
 • Витаминот Е придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес
 • Витаминот Д е потребен за нормален раст и развој на коските кај децата
 • Витаминот Д придонесува за одржување на нормални коски
 • Витаминот Д придонесува за одржување на нормална мускулна функција
 • Витаминот Д придонесува за одржување на нормални заби

 

ДОЗИРАЊЕ


 •  1 мл = 400 U.I (1 x 1 мл/ден = 20 капки/ден) Деца: 6 месеци – 1 година – 9 капки (еднакво на 0,4 мл) два пати на ден над 1 година – 12 капки (еднакво на 0,5 мл) два пати на ден

НАЧИН НА УПОТРЕБА


Капките можат да се ставаат директно во устата на децата или да се разредуваат во млеко или во други видови храна.

ПАКУВАЊЕ


15 мл шишенце за орална употреба

 ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Пиколино крем” tab_id=”1597824573569-fc7e4493-3e20″][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]ОПИС


СОДРЖИНА


Цинк оксид 25%, маслиново масло, бадемово масло, витамин Е и алое вера.

ДЕЈСТВО


Пиколино е корисен во случаите на дерматитис, иритација од пелени кај децата и егзема. Присуството на цинк оксид ѝ дава на кожата смирувачки ефект. Маслиновото масло и маслото од бадем ѝ даваат на кожата олеснувачки ефект. Присуството на витаминот Е овозможува заштитно и антиоксидантно дејство. Пантенолот ѝ овозможува на кожата мекост и истата ја прави здрава. Алое вера ја навлажнува кожата, ја штити и омекнува по природен пат.

ДОЗИРАЊЕ


Се нанесува на чиста кожа неколку пати во текот на денот или при секое менување на пелени

НАЧИН НА УПОТРЕБА


Нанесете го производот на површината од кожата и втријте го со лесна масажа, доколку е потребно покријте го со газа.

ПАКУВАЊЕ


75 мл стаклена тегличка за надворешна употреба.

ВНИМАНИЕ


Чувајте го подалеку од дофат на деца и избeгнете контакт со очите. Присуството на еден течен слој на површината на производот може да се појави како последица на високата содржина на маслиново масло и нема влијание врз трајноста и квалитетот на препаратот[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Пико лакс” tab_id=”1597824573570-d12f3815-7dd3″][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]ОПИС


Диетален додаток со витамин Д, А, Е и ДХА (омега – 3 масна киселина)

СОДРЖИНА


Масло од алги со минимум 40 % ДХА, витамин Е, витамин А, витамин Д3 и растително масло (сончоглед).

ДЕЈСТВО


 • DHA придонесува за одржување на нормалниот вид
 • DHA придонесува за одржување на нормално ниво на триглицериди во крвта
 • DHA кај мајките придонесува за нормален развој на мозокот на фетусот и на доенчињата
 • DHA придонесува за нормален развиток на видот на доенчиња до 12-месечна возраст
 • Витаминот А придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем
 • Витаминот А придонесува за одржување на нормална кожа
 • Витаминот Е придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес
 • Витаминот Д е потребен за нормален раст и развој на коските кај децата
 • Витаминот Д придонесува за одржување на нормални коски
 • Витаминот Д придонесува за одржување на нормална мускулна функција
 • Витаминот Д придонесува за одржување на нормални заби

ДОЗИРАЊЕ


 •  1 мл = 400 U.I (1 x 1 мл/ден = 20 капки/ден) Деца: 6 месеци – 1 година – 9 капки (еднакво на 0,4 мл) два пати на ден над 1 година – 12 капки (еднакво на 0,5 мл) два пати на ден

НАЧИН НА УПОТРЕБ


Капките можат да се ставаат директно во устата на децата или да се разредуваат во млеко или во други видови храна.

ПАКУВАЊЕ


15 мл шишенце за орална употреба

 ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Пуреа Хидратантен гел” tab_id=”1597824573571-101f1e74-ae78″][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]ОПИС


СОДРЖИНА


Уреа 10%, алое вера, витамин Е, пантенол, вазелин, пропилен гликол, триглицериди, цетерил алкохол, хидролизиран пченичен протеин, диметикон, лецитин, ацетил ланолин алкохол, ЕДТА, лимонска киселина.

ДЕЈСТВО


Пуреа кремот се користи како помошен третман на регенеративните процеси на кожата, и корисен е при:

 • Егзема
 • Псоријаза
 • Хиперкератоза
 • Дерматитис, вклучувајќи го и оној на контакт
 • Лекување на сува кожа
 • Лекување на испукана кожа
 • Лекување на атопија кај мали деца

ДОЗИРАЊЕ


НАЧИН НА УПОТРЕБА


Нанесете го производот на површината на кожата и намачкајте го со лесна масажа додека да се впие во кожата.

ПАКУВАЊ


75 мл туба за надворешна употреба.

ВНИМАНИЕ


Чувајте го подалеку од дофат на деца и избeгнете контакт со очите.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Утисан сируп” tab_id=”1597824573571-f4786a75-c6a7″][vc_column_text]ОПИС


Додаток во исхраната во вид на сируп кој содржи сок од брусница (1000 мг на брусница во 10 мл).

СОДРЖИНА


Вода, сок од брусница, конзерванси: калуим сорбат, натриум бензоат, згуснувач: гома ксантана, средство за регулирање на киселоста: лимонска киселина.

ДЕЈСТВО


ДОЗИРАЊЕ


 • Од 1 – 3 години – 5 мл сируп
 • Од 3 – 12 години – 10 мл сируп
 • Од 12 години и за возрасни по 15 мл сируп

НАЧИН НА УПОТРЕБА


Препорачаната доза да се раствори во една чаша вода и по потреба да се заслади со шеќер или мед.

ПАКУВАЊЕ


120 мл шише за орална употреба.

ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Хидрaтон нео” tab_id=”1597824573572-68f03929-4eee”][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]ОПИС


Диететски додаток со вкус на портокал.

СОДРЖИНА


Минерални соли, Bioecolians (глуко олигосахариди), натриум хлорид, натриум цитрат, калиум цитрат, консерванси: лимонска киселина, засладувач: сукралоза, обојувачи: Е101, Е120.

ДЕЈСТВО


Спречување и третирање на дехидратација предизвикана од:

 • Акутна дијареа (пролив)
 • Повраќање
 • Гастроентерит
 • Потење

 

ДОЗИРАЊЕ


 •  1 – 2 ќесички на ден

НАЧИН НА УПОТРЕБА


Содржината на една ќесичка добро да се растопи во 250 мл превриена вода.

ПАКУВАЊЕ


10 ќесички по 8 грама за орална употреба.

ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана. Евентуални промени на бојата на растворот се како последица на употребата на природните состојки и не влијаат на квалитетот на производот.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Пико Бронктус Јуниор” tab_id=”1598444425944-60c7dc30-972d”][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]

Што претставува и за што се  употребува ГРАНИЧНИОТ ПРОИЗВОД ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР


Активни состојки на граничниот производ Пико Бронктус Јуниор сирупот се Marsh mallow dry extract сув екстракт од бел слез, Yeast beta glucan – Бета глукан од квасец, Plaintain fluid extract – Течен екстракт од тегавец.

Сув екстракт од бел слез – поволно дејствува при воспалитени промени на органите за дишење, ја ублажува сувата и иритирачка кашлица, ја омекнува мукозата на трахејата и бронхиите и поволно влијае на нивното оздравување. Коренот од бел слез содржи слузави материи кои всушност се главни активни компоненти, но и други компоненти кои имаат противвоспалително дејство.

Бета глукан од  квасец делува како имуномодулатор, што значи дека активира последователни  настани кои ја поттикнуваат работата на имунолошкиот систем и така го прават поефикасен. Бета глуканот ја активира активноста на макрофагите, сестрани имунолошки клетки кои ги униптуваат патогените и ги поттикнуваат другите имунолошки клетки на одбрана на организмот. Освен тоа, бета глуканот ги стимулира и белите крвни зрнца (лимфоцитите) кои се врзуваат за туморите или вирусите и ефикасно го уништуваат.

Течен екстракт од тегавец – се употребува при воспаленија и заболувања на дишните патишта  кај деца. Се користи за симптоматски третман на иритации на устата или грлото придружени со сува кашлица. Екстрактот од тегавецот е препознатлив и по својата превентивна моќ, и  тегавецот е незаменлив во сезони на настинки и вирози.

 

За што се употребува ПИКО БРОНКТУС ЈУНИО


ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР сирупот помага:

 • за смирување на сува непродуктивна иритирачка кашлица пропратена со воспаление во грлото. При настинка, грип или вирусна инфекција – пропратени со кашлица кај децата,
 • за искашлување –кога кашлицата е пропратена со зголемен бронхијален секрет помага во негово полесно исфрлање со разводнување на секретот,
 • кај хроничен бронхитис, како додаток на стандардната терапија.

Доколку ПИКО БРОНКТУС Јуниор се зема заедно со антибиотици  или друга тераија при третман на бронхитис, делува како адјувант на терапијата со што ја олеснува состојбата.

Што треба да знаете пред да ГО употребите ГРАНИЧНИОТ ПРОИЗВОД ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР


Немојте да го употребувате граничниот производ ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР:

 • ако сте преосетливи (алергични) на било која составна компонента на граничниот производ (наведени во делот 6).

Бидете посебно внимателни со граничниот производ ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР:

 • ако имате подолготрајно заболување на органите за дишење, тешкотии со дишењето, покачена телесна температура, долготрајна кашлица или засипнатост, или крв во плунката; во таков случај морате веднаш да се јавите кај Вашиот лекар;
 • ако сте бремени или ако доите;
 • ако кашлицата не се смирува и после 5 до 7 дена од земањето на сирупот, во таков случај морате да се советувате со Вашиот лекар;
 • ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР сирупот содржи мед, и не се препорачува кај лица алергични на производи од пчели;
 • ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР сирупот содржи конзерванс натриум бензоат кој може да предизвика алергиски реакции.

Употреба со други лекови и медицински производи:

ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР сирупот може безбедно да се употребува со други лекови (на пример, антибиотици).

Земање на ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР со храна или пијалок


Досега нема никакви сознанија за влијанието на храната на делувањето на овој граничен производ.

Бременост и доење

Советувајте се со Вашиот лекар или фармацевт пред да земете било каков лек или граничен производ ако сте бремени, мислите дека сте бремени или планирате бременост.

БРОНКТУС сирупот не се препорачува за употреба во текот на бременоста и периодот на доење.

 Како да СЕ употребува ГРАНИЧНИОТ ПРОИЗВОД ПИКО БРОНКТУС ЈУНИО


Секогаш употребувајте ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР според препораките дадени во ова упатство или како што Ви препорачал Вашиот лекар.

Сирупот е наменет за употеба кај деца на возраст над 3 години.

Препорачаната доза изнесува 5-10 ml на ден.

Шишето добро да се протресе пред употреба.

Да не се надминува дневната  препорачана доза.

Ако сте употребиле повеќе ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР од препорачаното?

Не земајте поголеми дози од препорачаните.

Ако сте заборавиле да земете ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР:

Не земајте двојна доза за да ја надоместите пропуштената.

Земете ја пропуштената доза што е можно поскоро, освен ако не е блиску времето на земање на следната доза. Во таков случај, не ја земајте пропуштената доза.

 Во случај на било какви нејаснотии или прашања поврзани со употребата на овој граничен производ, обратете се на Вашиот лекар или фармацевт.

Можни несакани дејства

Како и сите медицински производи и ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР сируп може да има несакани дејства, иако истите не се јавуваат кај сите пациенти.

Ретко може да се јават алергиски реакции кај преосетливи лица.

Ако се јави алергиска реакција, престанете со земање на граничниот производ и советувајте се со Вашиот лекар или фармацевт.

Чување И РОК НА УПОТРЕБА на граничниот производ ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР


Да се чува студено и суво места.

Да се избегне изложување на топло, на светло или на вода. Шишето добро да се протресе пред употреба.

Граничниот производ да се чува на места подалеку од поглед и дофат на деца.

Рок на употреба

3 години од датумот на производство.

Датумот на истек на рокот на употреба е означен на пакувањето. Да не се употребува по изминување на рокот на употреба наведен на пакувањето. Истекувањето на рокот на употреба се однесува на последниот ден од наведениот месец.

Медицинските производи не треба да се фрлаат во отпадна вода ниту во смет од домаќинството. Прашајте го Вашиот фармацевт како да ги отстраните медицинските производи кои повеќе не Ви се потребни. Овие мерки ќе помогнат да се заштити околината.

СОДРЖИНА НА ПАКУВАЊЕТО И ДОполнителни ИНФОРМАЦИИ


Што содржи граничниот производ ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР

Активни компоненти:

10 ml сируп содржат:

Сув екстракт од бел слез (Marsh mallow dry extract) 150 mg,  Бета глукан од квасец (Yeast beta glucan)  5 mg, Течен екстракт од тегавец (Plaintain fluid extract) 50 mg.

Помошни компоненти:

Вода 5.87 g, фруктоза 1.15 g,  мед 3.45 g, сок од јаболко 575 mg, сок од црна рибизла 173 mg.

Адитиви: гума ксанта 35 mg, калиум сорбат 14 mg, натриум бензоат 14 mg.

  Како изгледа и што содржи пакувањето во граничниот производ ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР


Сируп.

Шише со 120 ml сируп.

Начин на издавање

Граничниот производ може да се издава и / или продава без лекарски рецепт (БР).

Пред употреба на граничниот производ, внимателно прочитај го упатството.

 • Пред употреба на граничниот производ внимателно прочитајте го упатството бидејќи содржи важни информации за Вас.
 • Овој граничен производ се издава без рецепт за третман (ублажување) на полесни здравствени проблеми за кои не е потребено совет од лекар. Меѓутоа, и покрај тоа, ПИКО БРОНКТУС ЈУНИОР сируп треба да го употребувате претпазливо (внимателно) за да Ви биде што повеќе од корист.
 • Чувајте го упатството. Можеби ќе треба да го прочитате повторно.
 • Советувајте се со Вашиот лекар или фармацевт ако Ви се потребни дополнителни информации.

 Производител      

OFI s.p.a

Via A.Verga,14-24127, Бергамо, Италија.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_tta_accordion style=”modern” color=”green” c_icon=”” active_section=”1″][vc_tta_section title=”За возрасни” tab_id=”1597824573573-a01dd778-f34a”][vc_separator color=”orange” css_animation=”bounceInDown”][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Пико фер Ц” tab_id=”1597824573573-91eb078a-b387″][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]

ОПИС


Диететски додаток во вид на сируп за деца, возрасни и бремени жени.

СОДРЖИНА


Содржина во шишето: 50% витамин Ц oд ацерола, вода, фруктоза, багремов мед, сок од концетрат од јагода, сок од концетрат од малина, екстрат од листови од спанаќ (Spinacia oleracea), екстракт од семе од сладок бадем (Prunus Dulcis), алфа-алфа екстракт од луцерка ( Medicago sativa), екстракт од лист од поточарка (Nasturtium officinalis), концетрат од црна рибизла, железо глуконат, арома.
Содржина во депозит капачето: витамин Ц гранули (л-аскорбинска киселна), пченкарен скроб, лактоза.

ДЕЈСТВО


 • Железото придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем
 • Железото придонесува за нормална когнитивна функција
 • Железото придонесува за нормално формирање на црвени крвни клетки и хемоглобин
 • Железото придонесува за нормален транспорт на кислород во телото
 • Железото придонесува за намалување на замор
 • Железото има улога во процесот на клеточната делба
 • Витамин Ц ја зголемува апсорпцијата на железо

 

ДОЗИРАЊЕ


 • Деца – 1 x 5 мл на ден
 • Возрасни – 1 x 10 – 20 мл на ден

НАЧИН НА УПОТРЕБА


 • Витаминот Ц во Пико фер Ц се наоѓа во форма на прав, во капачето од шишето. По притискањето на капачето, витаминот Ц се истура во течноста и може да се пие како таков или да се раствори во вода или во друга течност.

ПАКУВАЊЕ


 • 200 мл шише за орална употреба.

 ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се чува далеку од дофат на деца. Додатоците во исхрана не се замена за избалансирана исхрана.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Утинорм ќесички” tab_id=”1597824573574-10db8faa-d203″][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]ОПИС


Диететски додаток од сок од овошни состојки кои се корисни за уринарниот тракт.

СОДРЖИНА


Вода, фруктоза, прав од сок на брусница, сув екстракт од мечкино грозје, сув екстракт од семе од грејпфрут, сув екстракт од цвет од златна трска, средство за регулирање на киселоста: лимонска киселина, конзерванс: калиум сорбат.

ДЕЈСТВО


ДОЗИРАЊЕ


Една ќесичка се раствора во 1 литар вода, обична или минерална.

НАЧИН НА УПОТРЕБА


Пред употреба добро да се протресе и да се испие во текот на денот. Може да се пие како таков или да се заслади со шеќер или мед.

ПАКУВАЊЕ


Кутија од 12 ќесички по 15 мл за орална употреба.

 

 ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Хидрaтон нео” tab_id=”1597824573575-37512216-e16e”][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]ОПИС


Диететски додаток со вкус на портокал.

СОДРЖИНА


Минерални соли, Bioecolians (глуко олигосахариди), натриум хлорид, натриум цитрат, калиум цитрат, консерванси: лимонска киселина, засладувач: сукралоза, обојувачи: Е101, Е120.

ДЕЈСТВО


Спречување и третирање на дехидратација предизвикана од:

 • Акутна дијареа (пролив)
 • Повраќање
 • Гастроентерит
 • Потење

 

ДОЗИРАЊЕ


 •  1 – 2 ќесички на ден

НАЧИН НА УПОТРЕБА


Содржината на една ќесичка добро да се растопи во 250 мл превриена вода.

ПАКУВАЊЕ


10 ќесички по 8 грама за орална употреба.

ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана. Евентуални промени на бојата на растворот се како последица на употребата на природните состојки и не влијаат на квалитетот на производот.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Простонорм” tab_id=”1597824573575-cf0aaeb2-2019″][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]ОПИС


Додаток во исхраната со 260 мг екстракти на рамна палма (Serenoa Repens) и 200 мг коприва (Urtica)

СОДРЖИНА


Микрокристална целулозa, фосфат на двобазичен калциум, екстракти на пилеста палма (Serenoa Repens) – 30 % beta sitosterol, екстрат на коприва (Urtica) – 0.4 % beta sitosterol, магнезиум стеарат, силициум диоксид.

ДЕЈСТВО


 • создаден за лекување и олеснување на симптомите на зголемена простата, позната како BPH (Benign Prostatic Hyperplasia)
 • потреба за често мокрење
 • тешкотии при мокрењето
 • нецелосно празнење на мочниот меур

ДОЗИРАЊЕ


Една таблета дневно во континуитет од 6 месеци.

НАЧИН НА УПОТРЕБА


 • Таблетата се зема со чаша вода.

ПАКУВАЊЕ


 • 30 таблети за орална употреба.

 

 ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Пико лакс” tab_id=”1597824573576-7d4bbe37-3e50″][vc_column_text css_animation=”zoomIn”]ОПИС


Диетален додаток со витамин Д, А, Е и ДХА (омега – 3 масна киселина)

СОДРЖИНА


Масло од алги со минимум 40 % ДХА, витамин Е, витамин А, витамин Д3 и растително масло (сончоглед).

ДЕЈСТВО


 • DHA придонесува за одржување на нормалниот вид
 • DHA придонесува за одржување на нормално ниво на триглицериди во крвта
 • DHA кај мајките придонесува за нормален развој на мозокот на фетусот и на доенчињата
 • DHA придонесува за нормален развиток на видот на доенчиња до 12-месечна возраст
 • Витаминот А придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем
 • Витаминот А придонесува за одржување на нормална кожа
 • Витаминот Е придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес
 • Витаминот Д е потребен за нормален раст и развој на коските кај децата
 • Витаминот Д придонесува за одржување на нормални коски
 • Витаминот Д придонесува за одржување на нормална мускулна функција
 • Витаминот Д придонесува за одржување на нормални заби

ДОЗИРАЊЕ


 •  1 мл = 400 U.I (1 x 1 мл/ден = 20 капки/ден) Деца: 6 месеци – 1 година – 9 капки (еднакво на 0,4 мл) два пати на ден над 1 година – 12 капки (еднакво на 0,5 мл) два пати на ден

НАЧИН НА УПОТРЕБ


Капките можат да се ставаат директно во устата на децата или да се разредуваат во млеко или во други видови храна.

ПАКУВАЊЕ


15 мл шишенце за орална употреба

 ВНИМАНИЕ


Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Бронктус” tab_id=”1598444947014-58a1fb37-7281″][vc_column_text css_animation=”zoomIn”] 

Што претставува и за што се  употребува ГРАНИЧНИОТ ПРОИЗВОД БРОНКТУС


Активни состојки на Бронктус сирупот се propolisсув екстракт, багремов мед Ehinacea purpurea-сув екстракт, Grindellia-течен екстракт, Tolu балзам, Licorice-екстракт.

Медот и прополис – најчесто се користат за отстранување на горните и долните респираторни воспаленија и делуваат смирувачки на кашлицата. Општо е познато дека медот и прополисот имаат силно антимикробна, антибактериска и анти-воспалителни активност. Мед смирува сува, иритирачки кашлица и го олеснува искашлувањето.

Ehinacea purpurea – го зајакнува имунолошкиот систем и се препорачува како  превентивна мерка  на  луѓе со ослабен имунитет или под зголемен стрес, физички или психички напор.

Licorice Glycyrrhiza glabra сладок корен- е респираторен демулцент делува антиимфламаторно на респираторниот тракт ја зголемува мукоцилиарната активност, односно формира тенок слој кој механички ја штити  слузница на грлото и дишните патишта од дразби кои го предизвикуваат рефлексот на кашлање и на тој начин смирува сува и надразнителна кашлица.

Grindelia-моќен експекторанс кој помага во отстранување на конгестијата која што може да се појави при хроничен бронхитис, астма и бронхиална опструкција

Tolu балзам содржи состојки кои помагаат дa се отстрани конгестијата односно  делува како експекторанс..

За што се употребува БРОНКТУС


БРОНКТУС сирупот помага:

 • за смирување на сува непродуктивна иритирачка кашлица пропратена со воспаление во грлото; при настинка, грип или вирусни инфекции пропратени со кашлица кај возрасни,
 • за искашлување –кога кашлицата е пропратена со зголемен бронхијален секрет помага во негово полесно исфрлање со разводнување на секретот,
 • кај хроничен бронхитис, како додаток на стандардната терапија.

Доколку Бронктус се зема заедно со антибиотици  или друга тераија при третман на бронхитис, делува како адјувант на терапијата со што ја олеснува состојбата.

Што треба да знаете пред да ГО употребите ГРАНИЧНИОТ ПРОИЗВОД БРОНКТУС


Немојте да го употребувате граничниот производ БРОНКТУС:

 • ако сте преосетливи (алергични) на било која составна компонента на граничниот производ (наведени во делот 6).

Бидете посебно внимателни со граничниот производ БРОНКТУС:

 • ако имате подолготрајно заболување на органите за дишење, тешкотии со дишењето, покачена телесна температура, долготрајна кашлица или засипнатост, или крв во плунката; во таков случај морате веднаш да се јавите кај Вашиот лекар;
 • ако сте бремени или ако доите;
 • ако кашлицата не се смирува и после 5 до 7 дена од земањето на сирупот, во таков случај морате да се советувате со Вашиот лекар;
 • БРОНКТУС сирупот содржи мед, и не се препорачува кај лица алергични на производи од пчели;
 • сирупот содржи конзерванс натриум бензоат кој може да предизвика алергиски реакции;
 • БРОНКТУС сирупот не е наменет за употреба кај деца.

Употреба со други лекови и медицински производи


Нема податоци за взаемни дејства со други лекови.

БРОНКТУС сирупот може безбедно да се употребува со други лекови (пр.антибиотици).

Земање на БРОНКТУС со храна или пијалок


Досега нема никакви сознанија за влијанието на храната на делувањето на овој граничен производ.

 Бременост и доење


Советувајте се со Вашиот лекар или фармацевт пред да земете било каков лек или граничен производ ако сте бремени, мислите дека сте бремени или планирате бременост.

БРОНКТУС сирупот не се препорачува за употреба во текот на бременоста и периодот на доење.

Како да СЕ употребува ГРАНИЧНИОТ ПРОИЗВОД БРОНКТУС


Секогаш употребувајте БРОНКТУС според препораките дадени во упатството или како што Ви препорачал Вашиот лекар.

 Сирупот е наменет за возрасни.

Препорачаната доза изнесува 10 ml на ден.

Шишето добро да се протресе пред употреба.

Да не се надминува дневната  препорачана доза.

Ако сте употребиле повеќе БРОНКТУС од препорачаното?


Не земајте поголеми дози од препорачаните.

Ако сте заборавиле да земете БРОНКТУС:


Не земајте двојна доза за да ја надоместите пропуштената.

Земете ја пропуштената доза што е можно поскоро, освен ако не е блиску времето на земање на следната доза. Во таков случај, не ја земајте пропуштената доза.

 

Во случај на било какви нејаснотии или прашања поврзани со употребата на овој граничен производ, обратете се на Вашиот лекар или фармацевт.

Можни несакани дејства


Како и сите медицински производи и БРОНКТУС сируп може да има несакани дејства, иако тие не се јавуваат кај сите пациенти.

Ретко може да се јават алергиски реакции кај преосетливи лица како што се кожен исип, јадеж, уртикарија. Ако се јави алергиска реакција, престанете со земање на граничниот производ и советувајте се со вашиот лекар или фармацевт.

Ако било кое од несаканите дејства стане тешко или ако забележите некои несакани дејства кои не се наведени во ова упатство, Ве молиме кажете му на вашиот лекар или фармацевт.

Чување И РОК НА УПОТРЕБА на граничниот производ БРОНКТУС


Да се чува студено и суво места.

Да се избегне изложување на топло, на светло или на вода. Шишето добро да се протресе пред употреба.

Граничниот производ да се чува на места подалеку од поглед и дофат на деца.

Рок на употреба

2 години од датумот на производство.

Датумот на истек на рокот на употреба е означен на пакувањето. Да не се употребува по изминување на рокот на употреба наведен на пакувањето. Истекувањето на рокот на употреба се однесува на последниот ден од наведениот месец.

Медицинските производи не треба да се фрлаат во отпадна вода ниту во смет од домаќинството. Прашајте го Вашиот фармацевт како да ги отстраните медицинските производи кои повеќе не Ви се потребни. Овие мерки ќе помогнат да се заштити околината.

СОДРЖИНА НА ПАКУВАЊЕТО И ДОполнителни ИНФОРМАЦИИ


Што содржи граничниот производ БРОНКТУС

Активни компоненти:

10 ml сируп содржат:

Сув екстракт од прополис 50 mg, сув екстракт од Ехинацеа 130 mg, течен екстракт од Гринделиа 215 mg, Толу балзам 215 mg, екстракт од сладок корен-Licorice 315 mg.

 Помошни компоненти:

Вода 6 g, фруктоза 3.5 g, мед 1.18 g.

Адитиви: Лимонска киселина 59 mg, гума ксанта 12 mg, калиум сорбат 18 mg, натриум бензоат.

Како изгледа и што содржи пакувањето во граничниот производ БРОНКТУС


Сируп.

Шише со 120 ml сируп.

 Начин на издавање

Граничниот производ може да се издава и/илипродава без лекарски рецепт (БР).

 Пред употреба на граничниот производ, внимателно прочитај го упатството.

 • Пред употреба на граничниот производ внимателно прочитајте го упатството бидејќи содржи важни информации за Вас.
 • Овој граничен производ се издава без рецепт за третман (ублажување) на полесни здравствени проблеми за кои не е потребено совет од лекар. Меѓутоа, и покрај тоа, БРОНКТУС сируп треба да го употребувате претпазливо (внимателно) за да Ви биде што повеќе од корист.
 • Чувајте го упатството. Можеби ќе треба да го прочитате повторно.
 • Советувајте се со Вашиот лекар или фармацевт ако Ви се потребни дополнителни информации.

 Производител      

OFI s.p.a

Via A.Verga,14-24127, Бергамо, Италија.

 [/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][vc_single_image image=”9515″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator color=”green”][/vc_column][/vc_row]