CalmNeeds 60 вегетаријански капсули

3,100.00 ден

CalmNeeds содржи комбинација од витамини Б6, магнезиум, Л-теанин, 5-HTP и GABA и нуди единствен и природен пат до смиреност, дење или ноќе.

Description

CalmNeeds содржи комбинација од витамини Б6, магнезиум, Л-теанин, 5-HTP и GABA и нуди единствен и природен пат до смиреност, дење или ноќе.

 • Ослободување од стресот и анксиозноста.
 • За подобрување на сонот и релаксација.
 • За мирно и позитивно расположение.
 • Олеснување на нервната напнатост и болка.
 • Намалување на хиперактивната нервна спроводливост.
 • Потпомага во производството на серотонин.
 1. Податоци што треба да се знаат пред употреба на CalmNeeds

Манифестациите на прекумерна активност во однесувањето се доста чести кај луѓето со невроразвојни нарушувања, како и кај општата популација. Овие манифестации може да вклучуваат:

 • Епизоди на агресија
 • Немирни/стереотипни движења/хиперкинеза
 • Хиперактивност
 • Импулсивност
 • Напади

Овие манифестации се многу чести кај аутизмот и кај пореметувањето со дефицит на внимание/хиперактивност (АДХД).

 1. Податоци за правилна употреба на CalmNeeds

Препорачани дози:

Како додаток во исхраната, земајте 2 капсули дневно или според упатствата на вашиот лекар.

Чувствителните поединци можеби ќе сакаат да започнат со 1 капсула прво и да зголемат на 2 капсули како што е наведено и толерирано.

За деца под 18-годишна возраст, консултирајте се со вашиот лекар. Сепак, 1 капсула е генерално соодветна за деца на возраст од 6-12 години, со 1 или 2 капсули кај адолесцентите.

За да промовирате смирување во текот на денот, земајте два пати на ден.

За да го промовирате спиењето, земете околу 30 минути пред спиење.

За да избегнете гадење, земете го со храна.

Напомени:

CalmNeeds не се замена за разновидна исхрана и здрав начин на живот. Да се чува подалеку од дофат на мали деца. Бремените жени и доилките треба да се консултираат со својот лекар или фармацевт за земање на производот.

Пред употреба препорачливо е да се консултирате со лекар или со фармацевт.

 1. Податоци за можни несакани дејства на CalmNeeds

Се препорачува да се дава помалку производ во првите неколку дена, за да се навикнете на вкусот и да се намали можноста за гадење.

Предупредувања:

Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Производот не е наменет за луѓе кои се преосетливи на неговите состојки. Во случај на какви било реакции, престанете да го земате производот.

 1. Податоци за чување и рок на употреба на CalmNeeds
 • да се чува вон дофат на деца
 • да се чува на собна температура
 • да се заштити од топлина, светлина и влага
 • не купувајте ако капачето е скршено или недостасува
 1. Содржина, начин на дејство и дополнителни податоци за CalmNeeds

Содржина:

                                                                                                    Количинa на дневни дози                      %дневни дози
   Витамин Б6 (Пиридоксал-5-фосфат)                                                                10mg                            588%
                                         Магнезиум (Магнезиум Оксид и Магнезиум глицинат )                                     100mg                       24%
       ГАБА (Гама –аминобутерна киселина                                                                   400mg                          …
   Л-теанин                                                                                                                       200 mg                          …
5-ХТП (5-Хидрокситриптофан)                                                                                 200 mg                         …
** %дневни дози се базирани на исхрана со 2000 калории
… дневни дози не се поставени

 

CalmNeeds се состои од 5 природни состојки, од кои секоја може да помогне во прекумерната активност во однесувањето и често се користат заедно:

Витамин Б6 – Исто така познат како пиридоксин, Б6 не може да се произведува од луѓето и се добива исклучиво од исхраната. Особено, Б6 е неопходен за создавање невротрансмитери кои ги регулираат емоциите, вклучително серотонин, допамин и гама-аминобутерна киселина (ГАБА). Недостатокот на Б6 генерално се наоѓа кај лица со многу ограничени диети и/или значителни гастроинтестинални симптоми. Б6 е присутен во широк спектар на додатоци во исхраната, вклучувајќи мултивитамини.

Магнезиум – Магнезиумот е минерал кој мора да се добие во исхраната во релативно големи количини. Недостатокот на магнезиум е особено чест кај ранливите популации, вклучувајќи ги и луѓето со гастроинтестинални симптоми.

Л-теанин – Л-теанинот е сличен на аминокиселините Л-глутамат и Л-глутамин и природно се наоѓа во многу растенија. Л-теанинот е особено изобилен во многу чаеви и делумно е одговорен за смирувачкиот аспект. Една студија покажува дека Л-теанинот е безбеден и ефикасен во подобрувањето на некои аспекти на квалитетот на сонот. Л-теанинот е присутен во широк спектар на храна и пијалоци, како и во додатоците. Л-теанинот често се поврзува со ГАБА и се смета дека ги зголемува ефектите од дополнувањето ГАБА.

5-HTP – 5-хидрокситриптофан или 5-HTP е природна амино киселина произведена од триптофан, која се претвора во невротрансмитер серотонин. Серотонинот придонесува за чувството на благосостојба и среќа, како и за модулирање на сознанието, наградата, учењето, меморијата и бројните физиолошки процеси. Серотонинот е особено важен во варењето. 5-HTP е додаток во исхраната и се употребува како подобрувач на расположението, потиснувач на апетит и го олеснува спиењето.

ГАБА – ГАБА, или гама-аминобутерна киселина, е (непротеинска) амино киселина која делува како инхибиторен невротрансмитер за централниот нервен систем. ГАБА ги блокира нервните импулси. Многу поединци кои се занимаваат со прекумерна активност или проблеми со расположението може да имаат недостаток на ГАБА. Се вели дека недостатокот на оваа хемикалија за мозокот предизвикува симптоми кои може да вклучуваат: „мозочна магла”, промени во расположението, зголемен стрес, нервоза, лош сон, раздразливост и агресија.

Останати состојки: Оризово брашно, целулоза, растителни стеарати, силициум диоксид.

*Oвие изјави не се еваулирани од FDA. Овој производ не е наменет за дијагностицирање, превентива, лекување или спречување на која било болест

CalmNeeds не содржи алергени: глутен, млечни производи, казеин, јајца, соја, риба, школки, кикиритки и јаткасти плодови.

CalmNeeds не содржи никакви вештачки бои, вештачки засладувачи, конзерванси или ГМО.

 1. Потекло на производот:

NeuroNeeds LLC, 8 Ladyslipper Ln, Old Lyme, CT 06371, United States Земја на потекло: САД.