Комплекс Q10

2,950.00 ден

Description

Што е коензим Q10?

Животот без коензим Q10 не е можен. Во отсуство на оваа важна хранлива материја, нашето тело едноставно не може да функционира. Природна супстанца која се создава во сите клетки на човечкото тело. Q10 е тип на коензим кој им помага на ензимите да бидат што е можно поефикасни. Главната улога е производството на енергија што и е потребна на секоја клетка за нормално функционирање.

Коензимот Q10 (CoQ10 – убиквинон) е природна супстанција неопходна за одржување на сите биолошки процеси во организмот! Тоа е составен дел од клеточните органели митохондриите, кои ја претставуваат „моќта“ на секоја клетка бидејќи обезбедуваат околу 95% од енергијата неопходна за извршување на животните процеси. Коензимот Q10 учествува во создавањето на АТП (Аденозин трифосфат – клеточна енергија), која клетките ја користат за извршување на сите физиолошки процеси.

Како резултат на намаленото производство на овој коензим, доаѓа до намалување на енергетските процеси во телото, постепено намалување на функционирањето на клетките, а со тоа и на ткивата, органите и самите органски системи. Како резултат на тоа, телото е помалку способно да се справи со функционалните нарушувања, се зголемува стапката на појава на болести, слабее имунитетот на телото и се зголемува нетолеранцијата на стрес. Затоа се препорачува Komplex Q10.

На кого му треба?

Неопходен е за сите луѓе над 30 години превентивно. Производството на коензим Q10 во телото се намалува по 30-тата година од животот. Како резултат на намалената синтеза, доаѓа до намалување на енергетските процеси во телото. Пред се се забележува како необјаснив замор, а има и промени во работата на срцето. Апсорпцијата на диететскиот коензим Q10 е бавна и ограничена. Многу намирници содржат коензим Q10, како црвено месо, лосос, сардини, туна, скуша, соја, масло од соја, масло од сусам, кикиритки, ореви, спанаќ. Поради неговата липофилност и висока молекуларна тежина, апсорпцијата е бавна, а се препорачува нејзино дополнување во вид на додатоци во исхраната.

Зошто комплекс Q10?

Уникатна комбинација на природни супстанции. Обезбедено е максимално искористување на CoQ10. Најголем дел од производите базирани на CoQ10 на пазарот немаат можност за целосна искористеност, па затоа не ја исполнуваат својата клучна улога. Комплексот Q10, покрај коензимот Q10, содржи уште 4 многу моќни состојки кои делуваат синергистички и овозможуваат негов целосен ефект.

Комплекс Q10

Најкомплексниот препарат на Коензим Q10 на пазарот.

Се произведува по GMP стандарди, без употреба на ГМО состојки, по рецепт на врвни експерти.

L – карнитин

Л-Карнитинот е амино киселина која се наоѓа во речиси секоја клетка на човечкото тело. Учествува во бета оксидацијата на масните киселини во митохондриите и придонесува за подобар енергетски метаболизам на клетките.

Ресвератрол

Ресвератролот е фенолно соединение чии концентрации се највисоки во грозјето. Многу научни студии го докажаа неговото антиоксидантно, антиинфламаторно и кардиопротективно дејство, како и анти-стареечка и фитоестрогенска активност. Ресвератролот има потенцијал да ја подобри здравствената состојба на хроничните пациенти.

Витамин Е

Витаминот Е е најмоќниот антиоксиданс од групата витамини. Телото не може сам да го синтетизира, па затоа мора да се внесува со храна или преку додатоци во исхраната.

Инулин

Инулинот е еден вид растителни влакна, ја врзува водата и не се апсорбира од гастроинтестиналниот тракт.

 

Истражувањата покажуваат дека делува како пребиотик, го намалува крвниот притисок и нивото на маснотии во телото.

Кога е потребна суплементација Со Komplex Q10?

 • За лица над 30 години како превентивна мерка.
 • Срцева слабост и кардиомиопатија

Со користење на Komplex Q10, заедно со други лекови препишани од лекар, се подобрува функцијата на срцето (ејекциона фракција, мозочен удар и срцев минутен волумен), а физичкиот стрес е полесен за поднесување.

 • Атеросклероза.

Употребата на Komplex Q10 ги штити клетките на ендотелот што ја обложува внатрешноста на крвниот сад и ги спречува штетните агенси да навлезат во ѕидот на крвните садови. Нарушената ендотелијална функција е предуслов за развој на атеросклероза.

 • Хипертензија (висок крвен притисок), Ангина пекторис и миокарден инфаркт

Користењето на Komplex Q10 го намалува крвниот притисок (систолен и дијастолен).

 • Зголемен холестерол и триглицериди

Употребата на Kompex Q10 со покачени нивоа на холестерол и триглицериди ја намалува можноста за атеросклероза. Оксидацијата на ЛДЛ холестеролот исто така се спречува.

 • Терапии со бета-блокатори и статини

Терапијата со бета-блокатори и статини доведува до намалување на нивото на коензимот Q10 во телото за околу 40%, што може да му наштети на телото како целина.

 • Болести на нервниот систем

(Алцхајмерова болест, Паркинсонова болест, Мултиплекс склероза)

Истражувањата покажаа дека земањето Komplex Q10 ја забавува прогресијата на болеста и го подобрува квалитетот на животот.

 • Стерилност

Земањето Komplex Q10 го зголемува бројот на сперматозоиди и нивната подвижност.

 • Пародонтопатии

Комплексот Q10 го намалува отокот и болката во непцата.

 • За виталност и енергија

Недостатокот на коензим Q10 го забрзува стареењето. Комплексот Q10 обезбедува енергија, ја подобрува меморијата и го одложува стареењето.

 • Спортување (активно и рекреативно)

Употребата на Complex Q10 ја зголемува издржливоста при вежбање, го намалува заморот на мускулите и „воспалението“ на мускулите после вежбање.

 

Како работи:

CoQ10 е важен антиоксиданс, ја помага циркулацијата, го стимулира имунолошкиот систем, ја зголемува оксигенацијата на ткивата, има невропротективно дејство и има значително дејство против стареење. Секој здрав човек на возраст над 30 години треба да го зема како додаток во исхраната за одржување на оптимално здравје.

Превентивна употреба за секој здрав човек по 30-годишна возраст.

Комплексот Q10 обезбедува максимална искористеност на коензимот Q10 во клетките. Тоа е затоа што оваа специфична формула му овозможува да помине низ митохондријалната мембрана на клетките. Повеќето производи на пазарот базирани на Q10 не се способни за тоа, и затоа не можат да ви обезбедат соодветен квалитет за вложените пари. Токму затоа Komplex Q10 е посебен.

Состав од 1 капсула: Коензим-Q10 70 мг, Сув екстракт од анасон 56 мг (од кои Ресвератрол 55 мг), витамин Е 20 мг, Л-карнитин 20 мг.

Комплексот Q10 содржи 120 капсули.

Препорачана доза – 1 капсула на ден.