/

Пико Фер капки 15 мл

490.00 ден

Пико фер е диететски додаток во форма на капки со лесно и точно дозирање

Description

СОДРЖИНА

Вода, железо глуконат, конзерванси: натриум бензоат, калиум сорбат, арома, засладувач: сукралоза.

ДЕЈСТВО

  • Железото придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем
  • Железото придонесува за нормална когнитивна функција
  • Железото придонесува за нормално формирање на црвени крвни клетки и хемоглобин
  • Железото придонесува за нормален транспорт на кислород во телото

ДОЗИРАЊЕ

две капки/кг/ден (2 капки = 1 мг основно железо) или по прерорака на вашиот педијатар.

НАЧИН НА УПОТРЕБА

Препорачаната доза, доколку има потреба, може да се помеша со која било течност, освен со млеко. Пожелно е течноста да содржи витамин Ц или пак може да се помеша со капките Пико Ц.

ПАКУВАЊЕ

15 мл шишенце за орална употреба.

ВНИМАНИЕ

Да не се пречекорува препорачаната дневна доза. Да се чува на ладно и суво место. Да се избегнува директна изложеност на топлина. Да се чува на места недостапни за деца. Додатоците во исхраната не смеат да се користат како замена за разновидна и избалансирана исхрана. Евентуално присуство на талог е резултат на употреба на природни состојки во формулацијата и оваа појава не влијае на квалитетот на производот.